Önlemler


Hepimiz güzel Marmaris’imizin salgını en az hasarla atlatmasını ve hayatın bir an önce normale dönmesini umuyor ve hedefliyoruz. Ancak bunu başarmayı gerçekten istiyorsak daha şimdiden en kötü senaryo gerçekleşmiş ve salgın kentimizde zirve yapmış gibi davranmayı derhal öğrenmemiz gerekiyor.
Geç kalmaktansa, şimdiden en ciddi şekilde tüm önlemlere uymamız yakın geleceğimizi korumanın tek yolu olabilir.

GENEL ÖNLEMLER


14 TEMEL KURAL

Koronavirüs salgınından korunmaya yönelik genel önlemler hakkında bilgi için tıklayınız.


EVE GİRİŞ ÖNLEMLERİ


En tehlikeli özelliği kolay bulaşmak olan koronavirüse karşı birinci önceliğiniz elbette zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak olmalı. Ancak dışarı çıkmanız gerektiyse, eve dönerken virüsü içeri taşımamak için aşağıdaki önlemlere mutlaka uyun.

1) AYAKKABI DIŞARIDA

Öncelikle ayakkabılarınızı kapı dışında çıkarın ve daha sonra içeri almanız gerekiyorsa mutlaka dezenfekte edin.

2) POŞETLER DIŞARIDA

Alışveriş yaptıysanız, aldıklarınızı da önce kapı dışına, içeriden uzanabileceğiniz şekilde eşiğe yakın bir bölgeye bırakın.

3) KIYAFETLER GİRİŞTE

Dış etkilere açık olan mont, pantolon, etek, atkı, şapka, eldiven gibi kıyafet ve aksesuarlarınızı girişte çıkarın ve izole bir alanda tutun.

4) ELLERE DİKKAT

Ev kıyafetlerinizi giymeden önce derhal ellerinizi sabunla uzun bir süre yıkayın ve eve girişten yıkayana dek ellerinizi hiçbir şekilde yüzünüze veya ev içi yüzeylere temas ettirmeyin.

5) ÜRÜNLERE DEZENFEKSİYON

Kapı önündeki alışveriş poşetlerinin dışına ve özellikle tutma noktalarına dezenfektan veya çamaşır sulu karışım püskürtün. İçeri aldıktan sonra poşetlerin içindeki her bir kapalı ürünü deterjanlı suyla yıkayın ve dış poşetleri çöpe atın.

6) EV GİRİŞİ TEMİZLİĞİ

Tüm bu işlemlerin ardından kapı önünü ve ev girişini her seferinde dezenfekte edin.

7) HAVA VE GÜNEŞ

Evinize güneşin ve havanın girmesi çok önemli. Bol bol havalandırma yapın ve dış mekanda kullandığınız giysileri evinizin güneş gören bir açık alanında silkelemeksizin havalandırmaya bırakın.


ALIŞVERİŞ ÖNLEMLERİ


Aşağıdaki önerilere uygun şekilde alışverişe çıkmadan önce, nezle, kuru öksürük, ateş gibi COVID-19 belirtilerine sahip olmadığınızdan emin olun, belirtiler var ise alışverişe çıkmayın, bir yakınınızdan veya yetkili kuruluşlardan destek isteyin.

1) DEZENFEKTAN

Dışarı çıkarken yanınızda kolonya veya bir el dezenfektanı bulundurun. Aşağıdaki önlemlere uysanız da belli aralıklarla elinizi dezenfekte edin.

2) HER ŞEY BULAŞICI OLABİLİR

İnsanların erişimi olan tüm yüzeylerin bulaştırıcı olabileceğini unutmayın ve yalnızca alışverişe giderken değil, zorunlu tüm dışarı çıkışlarınızda elinizi yüzeylere temas ettirmemeye özen gösterin.

3) ELLER ASLA YÜZE GİTMESİN

Dışarıda olduğunuz tüm zaman boyunca elinizi yüzünüze, özellikle de ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirmeyin.

4) TENHA SAATLERİ YEĞLEYİN

Alışveriş için gireceğiniz mekânda insan yoğunluğunun az olduğu zamanı kollayın, kalabalıkken girmeyin.

5) DOĞRUDAN DOKUNMAYIN

Kapılara, dolap sürgülerine, alacağınız ürünlere mümkün olduğunca ellerinizle direkt temas etmemeye, giysileriniz veya bir poşet yardımıyla dokunmaya çalışın.

6) HIZLI ALIŞVERİŞ

Alışveriş sürenizi olabildiğince kısa tutun. Önceden çıkardığınız bir ihtiyaç listesi hem dikkatinizin dağılmaması hem de hız açısından çok yararlı olacaktır.

7) İKİ METRE KURALI

Alışveriş boyunca hiç kimseye 2 metreden fazla yaklaşmayın. Kasadaki ödeme sırasında da buna azami özen gösterin.

8) DÖNERKEN DE DİKKAT

Alışverişin ardından poşetlerinizle eve varana dek elinizi hiçbir şekilde yüzünüze temas ettirmeyin. Arabanız var ise, poşetleri bagaj gibi izole bir bölgeye koyun.

9) EVE GİRİŞ

Eve vardığınızda “EVE GİRİŞ ÖNLEMLERİ” bölümünde aktarılan tüm tedbirleri uygulayın.


ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÖNLEMLER


ÇOCUK OYUNLARI SALGINI YAYIYOR

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onların COVID-19 hastalığından en az etkilenen kesim olmaları ise en büyük şansımız. Ancak onlar zarar görmese bile, çocuklarımız aracılığıyla salgının ailelerimize, komşularımıza ve çevremize yayılması çok ciddi bir risk.

Koronavirüsün yol açtığı hastalık çok kolay bulaşıyor. Çocuklar oyun sırasında arkadaşlarından aldıkları virüsü taşıyıcı olarak ailelerine bulaştırabiliyorlar. Bu da salgının hızla yayılmasına yol açıyor. Çok daha güzel günlerde çocuklarımızın yeniden parklarda, bahçelerde, sokaklarda sağlıkla ve mutlulukla birlikte oynayacağı zamanları mümkün kılmak için, şimdi onları arkadaşlarıyla temas ettirmeme zamanı.


GENÇLER, ARKADAŞLARINIZLA YAKINLAŞMAYIN!


ŞİMDİ SORUMLULUK ZAMANI

COVID-19 salgınıyla mücadelede siz gençlere çok iş düşüyor. En yakın arkadaşlarınızla da olsa sosyal temasa girmekten, birlikte spor yapmaktan kesinlikle kaçının. “Bize nasıl olsa bir şey olmaz” düşüncesiyle hareket eden arkadaşlarınızı mutlaka uyarın. Çünkü maalesef bulaşıcılığı son derece yüksek olan bu hastalığın aldığı çok genç canlar da var.

Diğer yandan gençlerin arkadaşlarından kapıp eve taşıyabileceği virüsün ailede felakete yol açabileceğini sakın unutmayın. Enerjinizi tüm sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak büyüklerinize, yaşlı yakınlarınıza destek olmak için kullanın. Şimdi sorumluluk zamanı. Sizlere ve sağduyulu davranışınıza tüm toplumun her zamankinden daha çok ihtiyacı var.


DESTEK REHBERİ


Yaş almış yakınlarınıza yardımcı olurken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için aşağıdaki görselde
10 madde halinde sıraladık. Elbette benzer hassasiyetleri çöplerini alırken, eşya alış verişi yaparken
ve her türlü yakın etkileşimde göstermek gerekiyor.